פינוי בינוי הוא תהליך נפוץ שחל במסגרת התחדשות עירונית בו הורסים מבנים ישנים ובמקומם בונים בניינים חדשים, חזקים ואטרקטיבים יותר. הדיירים עוברים למגורים זמניים למוקד אחר והוא תורם רבות לחיזוק הביטחון מפני אסונות כגון רעידות אדמה, אך גם עוזר לנראות של הערים כמו גם למצוקות הדיור.

 

פינוי בינוי יתרונות

החוק מאפשר למדינה להסמיך יזמים וקבלנים שונים לפרויקטים של פינוי בינוי תוך הענקת הטבות שונות המשמשות תמריצים. התהליך תלוי בכפוף לתוכנית בניין עיר' ולסמכותה של הועדה המחוזית. לפינוי בינוי כללים שונים ומגוונים שמצד אחד ייתכן ומגבילים במקרים מסוימים, אך מצד שני פותחים פתח רחב למי שעונה על הקריטריונים. להלן הכללים החשובים שיש לשים עליהם דגש בעת פינוי בינוי .

 

הסכמת דיירי המתחם –

אולי זה מפתיע, אך לא כולם ששים מהרעיון שהם יפונו מבתיהם לתקופה מסויימת ויחזרו ליותר דיירים בבניין. בתחילה על מנת לבצע את התהליך, היה לזכות ב 80% הסכמה של דיירי הבניין. שלא כמו תמא "חיזוק עיבוי" מצריכה אישור רק של 67%. רק ב2021 האחוז הנדרש ירד. זהו חלק קריטי וראשוני מאוד בתהליך כולו.

 

ארגון וסדר בריא –

פרויקטים של פינוי בינוי חייבים להתנהל ביעילות ודקדוק, אך גם להיות רגישים ובעלי יכולת תמרון בעת מכשולים לא צפויים. צריך לפנות לאנשי הנכונים טרם מתחילים את התהליך כדי שישמשו מתווכים מול החוק והרשויות כדי להוציא את התוכנית לפועל בצורה המיטבית. לפני שבכלל מתחילים, רצוי לבדוק מה עמדת העירייה לגבי הפרויקט.

 

בניית צוות ראוי –

לפני חתימת ההסכם מומלץ על דיירי הבניין להתארגן מראש ולבחור גם נציגות מתאימה מביניהם. עורך דין הוא גם שחקן מרכזי בתהליך, צריך מישהו שתמיד ישרת באופן הוגן את האינטרסים של כלל דיירי הבניין. עליו להיות גם בעל הבנה וניסיון בתחום המקרקעין.

 

חתימה על אישורים-

רצוי ואף מומלץ להתייעץ עם גורמים שמבינים בתחום לפני חתימה על חוזים כאלה או אחרים. בלעדיות ליזם היא הגיונית אך יש לשים לב לשלב את התנאים וההגבלות הנכונות שיסייעו לדיירים בעת הצורך.

 

תקשורת והסכמים מול היזם והגורמים השונים-

חוסן כלכלי של יזם והתמורה שהוא מציע הם שני האינדיקטורים המשמעותיים שיש לבחון בעת בחירת יזם. מומלץ לעשות סקר שוק ולראות מי מציע מה ובעד איזו תמורה. פרויקטים כאלה צריכים אנשים עם ניסיון והמשאבים כדי שיוכלו לדחוף אותם קדימה ולממש את מלוא הפוטנציאל שבדבר.

 

לסיכום

פינוי בינוי יכול להיות מורכב לעין לא מזוינת או אנשים שלא באים מהתחום. אולם, כאשר נעזרים באנשים הנכונים ומקבלים את האישורים המתאימים מן הרשויות המעורבות אפשר להשיג סוף סוף את בית החלומות שלו חיכיתם. פינוי בינוי מוצלח משדרג את גודל הדירה, הנוחות והביטחון שלה. https://terra.ltd

פינוי בינוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.